Jak założyć sklep internetowy?

Każda szanująca się działalność sprzedażowa powinna mieć w posiadaniu sklep internetowy. Jest to niezwykle istotne w dobie współczesnych czasów, gdzie sprzedaż online często stanowi nawet największą część obrotów sklepu. Jeśli myślisz o rozpoczęciu sprzedaży online, ale nie masz pojęcia od czego zacząć, przeczytaj ten poradnik i zdobądź podstawową wiedzę, która umożliwi założenie sklepu internetowego.

Najpierw zdecyduj, czym chcesz handlować

Podstawową kwestią jest zdecydowanie czym dokładnie ma się zajmować nasz sklep internetowy. Najlepiej, gdyby sprzedaż online oscylowała wokół jednej kategorii produktów. Oczywiście najważniejsze jest dokładne wymyślenie tematyki sklepu i przedmiotów jego sprzedaży. Istnieje bardzo wiele branż, w których sklepu ściśle konkurują ze sobą, co nadaje nieco trudności w rozpoczęciu pracy w owej tematyce. Najlepiej brać pod uwagę pomysłu innowacyjne, takie, w których niewiele osób próbowało swoich sił. W tym wypadku warto przemyśleć mniej konkurencyjnie wewnętrznie branże. Dodatkowo, można wziąć pod uwagę jaki towar może okazać się przełomowy w pewnych problemach oraz w jaki sposób może coś rozwinąć. Im lepiej przemyślany pomysł tym lepiej. Sam towar może już być kluczem do częściowego sukcesu. Warto spędzić nad tym pewną ilość czasu, by pomysł był jak najlepiej trafiony.

Po wyborze idealnej tematyki sprzedaży należy rozejrzeć się za hurtownią. Najważniejsze, by hurtownia spełniała kilka kluczowych wymagań:

  • Ustal cen towarów, warunków rozliczenia i innych dodatkowych opłat.
  • Możliwość wynegocjowanie najlepszych dla siebie warunków,
  • Możliwość pobrania i przeanalizowania oferty hurtowni,
  • Możliwość importu produktów z hurtowni.

Hurtownia dodatkowo odciąża firmę i pozwala jej skupić się na ważniejszych dla niej zagadnieniach. Istotne jest także, by istniał płynny kontakt z hurtownią, w razie różnych nieprzyjemności. Wybór odpowiedniej hurtowni stanowi podstawowy wymóg prawidłowego funkcjonowania sklepu.

Wybór pomocnej platformy e-commerce

Ważnym punktem w założeniu sklepu internetowego jest skorzystanie z platformy e-commerce. Oczywiście należy wcześniej dobrać ją odpowiednio pod siebie. Takie platformy mają w swoich zasobach pewne rozwiązania. Warto zastanowić się nad platformami SEO-friendly, czyli takimi, które dają wiele możliwości, takich jak ustawienie przyjaznych adresów URL, określanie nagłówków h1, wdrożenie linków kanonicznych czy zapobieganie duplikacji treści. To wszystko przyczynia się do optymalizacji pod pozycjonowanie stron. Wprowadzenie zmian optymalizacyjnych powinno być możliwe dla każdego administratora z poziomu CMS.

Doskonałym przykładem jest sky-shop.pl. Jest to platforma e-commerce dająca szansę na stworzenie sklepu internetowego w kilka dni. Posiada panel administracyjny, z którego poziomu można koordynować sklep oraz edytować jego wygląd. Dodatkowo dzięki takiej platformie można rozwinąć swoją sprzedaż nie tylko w obszarze własnego sklepu internetowego, ale także innych witryn, takich jak Allegro, eBay czy popularny ostatnio Marketplace na Facebooku. Platformy typu sky-shop.pl są idealne dla ludzi, nie mających pojęcia o programowaniu i pisaniu stron internetowych. Dodatkowo, dzięki skorzystaniu z takich usług można korzystać z firm kurierskich i wielu form płatności. 

Projekt wizualny strony internetowej

Wizytówką własnego sklepu jest przede wszystkim intuicyjny, spójny i przejrzysty wygląd. W dzisiejszych czasach króluje minimalizm, dzięki któremu użytkownikowi łatwo odnaleźć się na stronie internetowej. Ważne, by na wierzchu zostały umieszczone wszystkie najpotrzebniejsze funkcje, takie jak kontakt, kategorie sprzedaży, opcje dostawy, kody rabatowe i dostępność towaru. Istotne są także detale, takie jak przejrzysta czcionka, poprawnie dobrany kolorystycznie szablon czy zdjęcia dobrej jakości. To wszystko nadaje profesjonalizmu i wzbudza zaufanie u potencjalnego klienta. Nie można zapominać o tych szczegółach, gdyż składają się one na jedną całość i nadają pierwszego wrażenia. Strona internetowa powinna zatem posiadać zarówno nawigację jak i banery w dobrej jakości.

Warto mieć zanadrzu dobrego fotografa, który wykona zdjęcia dobrej jakości. W celu odpowiedniej obróbki trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli na edycję zdjęć bez ich kompresji i utraty jakości. Większość czołowych programów takich jak Adobe Photoshop posiada płatną licencję, jednakże dla firm często nie jest to problemem. Istnieją także mniej popularne programy, w których można zmienić rozmiar zdjęcia bez kompresji obrazu. Do takich należy na przykład paint.net. Wielu grafików obrabia obrazy także w Gimpie czy Canvie. Warto pamiętać, iż dobrej jakości zdjęcia są wizytówką całego sklepu, a przede wszystkim towaru, którym chcemy handlować.

Bardzo ważnym elementem funkcjonowania sklepu są opisy – warto zatem zatrudnić osobę z lekkim piórem, której zasady CEO nie są obce. Odpowiedni opis nie jest jedynie zlepkiem dobrze dobranych słów, a przede wszystkim ma na celu pozycjonowanie strony dzięki odpowiednim hasłom kluczowym gwarantującym wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Najczęściej wyszukiwane słowa związane z danym produktem można znaleźć między innymi na portalu Senuto.

Metody płatności

Jednym z ważnych czynników dla klienta jest rozszerzona oferta typów płatności za zakupy. Przede wszystkim warto zadbać o płatność online, taką jak popularny w Polsce BLIK, Apple Pay czy Google Pay. Oczywiście opcja przelewów z banków internetowych również musi być dostępna. Niektórzy preferują jednak przesyłki pobraniowe, więc warto pomyśleć także o płatności gotówką czy kartą przy odbiorze. Odpowiednie metody płatności są także korzyścią dla sprzedającego. Pozwala to na szybkie zwrócenie nieudanych płatności, ale także usprawnia politykę zwrotów i reklamacji.

Regulamin i prywatność

Sklep powinien mieć odpowiednio przygotowany regulamin i politykę prywatności. Jest to codzienny standard każdego ze sklepów. Można zrobić to samemu, jednak bezpieczniej jest skorzystać z usług zajmujących się tym firm, dzięki czemu będzie to poprawnie skonstruowane.