5 pomysłów na sklep internetowy

Obecnie, kiedy wiele firm przenosi swoją działalność do internetu, a sklepy online rosną jak grzyby po deszczu, zwiększa się konkurencja i coraz trudniej się przebić. Nie oznacza to, że nie powinno się próbować. Dobry pomysł zawsze się obroni. Jeśli myślimy o sklepie internetowym, trzeba zdecydować się na jedną z dwóch opcji: albo postawić na atrakcyjny asortyment, jakiego pełno, ale zaoferować konkurencyjne ceny, a tym samym zarabiać na bardzo niskich marżach, no i dobrze sklep wypozycjonować, lub znaleźć niszę i zaadresować sklep do konkretnej grupy odbiorców. W tym ostatnim wypadku liczy się pomysł. Oto kilka inspiracji.

1. Sklep z akcesoriami dla pracujących zdalnie

Najlepiej, aby było w nim wszystko to, co może się przydać podczas pracy zdalnej, począwszy od mebli, poprzez odzież, aż po przydatny sprzęt, oświetlenie, czy gadżety. Wszystko wskazuje na to, że praca zdalna jeszcze długo zagości w naszych domach, a kto wie, czy nie na stałe. Ludzi takich jest tysiące i chętnie zajrzą do takiego sklepu, który pomoże lepiej im tę pracę zorganizować, zaoferuje niebanalne rozwiązania. Warto przy tym zadać sobie nieco trudu i poszukać rzeczy oryginalnych i funkcjonalnych, które rzeczywiście ułatwią życie zawodowe na ograniczonej przestrzeni. Można skupić się też na określonej dziedzinie i otworzyć sklep z domowymi ubraniami do pracy zdalnej, które będą na tyle wygodne, że dobrze będziemy się w nich czuli, a jednocześnie na tyle reprezentacyjne, że nasz wizerunek w kamerce internetowej na tym nie ucierpi. Można skupić się też wyłącznie na przydatnych gadżetach. 

2. Sklep z funkcjonalnymi i oryginalnymi gadżetami do domu w stylu slow design

Slow design jest obecnie bardzo modne. To tworzenie niebanalnych aranżacji wnętrz w oparciu o lokalną unikatową produkcję. Może to być rękodzieło, np. oryginalne makramy, narzuty na łóżko, dywaniki, unikalne meble, rzeczy zrobione z materiałów pochodzących z recyklingu. Trzeba stawiać w takim sklepie na produkty naturalne i niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju. To dobry pomysł szczególnie dla osób kreatywnych, które same tworzą, lub znają takie osoby. Oryginalne obrusy, malowane ręcznie szkło, czy ceramika, unikalne drobiazgi, w tym ozdoby świąteczne wykonane ręcznie to rzeczy, które do takiego sklepu będą pasowały, ale nie tylko takie. W tym wypadku liczy się pomysł. Oczywiście unikatowa rzecz musi mieć swoją cenę. W tym sklepie może nie będzie od razu dużych obrotów, ale zysk wcale nie musi być mały. 

3. Sklep z ubraniami unisex

Coraz więcej osób zainteresowanych jest neutralnością płciową i równością płci. Dla takich klientów można przygotować odpowiedni asortyment, który będzie pasował zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Mogą to być czapki, szaliki, czy skarpetki. Warto, aby rzeczy te były niebanalne, kolorowe, np. para skarpet z tym samym motywem przewodnim, różniących się kolorami, bo kto powiedział, że skarpety zawsze muszą być do pary?  Można też postawić na dziecięce ciuszki w kolorach neutralnych, lub będących umiejętnym połączeniem niebieskiego z różowym. 

4. Sklep z artykułami do życia zgodnie z zasadą zero waste

W sklepie takim mogą być rzeczy, które sprawią, że będziemy produkowali mniej śmieci, np. szklane słomki, lniane woreczki na warzywa, czy chleb, materiałowe torby na zakupy itp. Mogą być w nim też przedmioty, którym nada się drugie życie, odrestaurowane meble, przerobiona lub raz założona odzież, np. ubranka do chrztu, czy suknie ślubne. To również dobry pomysł dla osób kreatywnych, które potrafią wyczarować przydatny przedmiot z niczego. Przykładem może być nadanie drugiego życia słoikom, z których tworzy się przyprawniki, pojemniki na cukier, czy mąkę, wazony, lub ozdoby. 

5. Sklep z akcesoriami do domowej uprawy warzyw i ziół na balkonie

Coraz więcej osób pragnie odżywiać się produktami naturalnymi i zainteresowana jest domową uprawą warzyw, owoców, czy ziół. W takim sklepie powinno znaleźć się wszystko, co może to umożliwić, nie tylko nasiona, czy doniczki. Warto zadbać o to, by do każdej paczki nasion dołączyć praktyczne wskazówki odnośnie warunków uprawy, pielęgnacji oraz ciekawostek typu, jakie sąsiedztwo dla danej rośliny będzie wskazane, a jakiego unikać. Niezależnie od tego można sprzedawać broszury, czy poradniki odnośnie uprawy warzyw w naturalny sposób na małej powierzchni. Osoby, które odwiedzą taki sklep, chętnie też kupią odpowiednie narzędzia, które mogą im się przydać, wartościową ziemię, czy odżywki, a nawet odzież do pracy w domowym ogródku. Sklep taki musi oferować wszystko to, czego może poszukiwać kompletny laik, który chce uprawiać domowy ogródek. 

To tylko wybrane pomysły na sklep, które wpisują się w aktualne trendy życia. Trzeba pamiętać jednak o tym, że aby przedsięwzięcie takie się powiodło, nie wystarczy dobry pomysł, ale też poznanie potrzeb swoich potencjalnych klientów i zaoferowanie im tego. Konieczna jest też dobra promocja sklepu, szczególnie w początkowej fazie oraz zabiegi umożliwiające osiągnięcie wysokiej pozycji w wyszukiwarce internetowej.